Osnovni tekstovi:
- Uvod u evoluciju – Tekst koji objašnjava osnovne mehanizme i dokaze za promenu živih vrsta pod uticajem varijacije i prirodne selekcije.
- Evolucija čoveka – Genetski i fosilni dokazi evolucije ljudske vrste od prvih hominida.
- Prelazni fosili – Objašnjenje fosilizacije, i izbor najvažnijih iz miliona postojećih prelaznih fosila koji oslikavaju evoluciju života.
- Abiogeneza – Evolucija opisuje razvoj života; abiogeneza je nauka o nastanku prvih živih stvorenja.
- Evolucija i Religija – Odakle dolazi, i da li mora postojati sukob između evolucije i religije?
- Kreacionizam – Odgovori na neke od najčešćih kreacionističkih tvrdnji.
Dodatni tekstovi:
- O prirodi naučnih teorija – Tekst dr Milana Ćirkovića o značenju reči “teorija” u okviru nauke.
- Geološki stub – Šta nam geologija zaista govori o starosti Zemlje? Šta vidimo ako počnemo da kopamo kroz tlo pod našim nogama?
- Radiometrijske metode datiranja– Kako se datiraju stene, fosili, i organski ostaci na osnovu radioizotopa? Tekst dr Rodžera Vinsa.
- Evolucija i Rasizam – Tekst o zloupotrebama teorije evolucije u korist prastare ljudske ksenofobije.
- Evolucija Oka i Spontanost Evolucije – Kako je evoluiralo ljudsko oko, i principi nastanka kompleksnih organa.
- Poreklo informacija i kompleksnost života – Objašnjenje kako osnovni mehanizmi u prirodi vode do spontanog nastanka informacija.
- Polonijumske aure i mirmekit u pegmatitu i granitu – Tekst dr Lorenca Kolinsa objašnjava stvarni (i potpuno prirodni) uzrok nastanka polonijumskih aura, koje se često koriste u kreacionističkoj literaturi.
Prateći tekstovi uz “Uvod u evoluciju”
Osnovni primeri i objašnjenja evolucije su dati u uvodu, ali je uz njega napisano još nekoliko tekstova koji objašnjavaju neke malčice komplikovanije aspekte evolucionog procesa. Mada je ovim tekstovima najbolje pristupiti u okviru čitanja uvoda, možete im direktno pristupiti i odavde:
- Šta su to Mutacije – Veoma kratak uvod u osnovne ideje molekularne biologije.
- Retroviralni transfer i mešanje eksona – Osnovni način nastanka novih genetskih informacija je proces duplikacije praćene mutacijama; no, procesi retroviralnog transfera i mešanja eksona takođe mogu proizvesti nove gene.
- Ugnježdena hijerarhija ljudske vrste – Potpuniji (mada i dalje uprošćen) pogled na stablo nasleđa čoveka, i taksonomiju ljudske vrste.
- Nekodirajuća DNK – Kolika je funkcionalnost ljudskog genoma? Zašto se više ne koristi izraz “otpadna DNK”? Da li su nove studije pokazale da je ceo ljudski genom funkcionalan?
- Evolucija ptičjih pluća – Evolucija ptica od dinosaurusa je pokazana i u uvodu, i u tekstu o prelaznim fosilima. Ovaj dodatni tekst objašnjava evoluciju strukture pluća današnjih ptica.